info@turkpal.com.tr 0262 751 4262

Çevre bakanlığı ahşap palet geri dönüşüm lisansını ikinci el palet üretimi yapan firmalara zorunlu kılmıştır.

Bu sayede çevre koruma politikalarına uygun, ekipman ve donanımsal yeterliliklere sahip, bulunduğu çevreye görüntü-gürültü-atıksal vb. anlamlarda zararı olmayan işletmelerin kontrol ve koruma altına alınarak “merdiven altı” geri dönüşüm yapan (yetkisiz) firmalardan ayırt edilmesini amaçlamıştır. İkinci el palet satışı yapabilmek için paletçinin öncelikle fabrikalardan, lojistik depolardan vb. ahşap palet kullanan ve ahşap palet atığı olan (kırık-hurda ahşap palet) işletmelerden hurda palet alması gerekmektedir.

Lisanssız firmalar işte bu noktada dolayısıyla ikinci el palet haline getirip satacağı yarımamülü (hurda palet) yetkisiz olarak temin ettiğinden satışı yapmak için bu paletleri yasal olmayan yollarla elde ettiğinden satışı da lisanslı firmalar ile karşılaştırıldığında yasal olmamaktadır. Çünkü dönüştüreceği hurda paleti lisanssız ve yetkisiz, yani yasaya uygun olmayan halde elde etmiştir.

İkinci el ahşap palet kullanan işletmeler yasalarla kontrol ve koruma altına alınmış, GERİ DÖNÜŞÜM YETKİ VE LİSANS BELGESİ ile faaliyet gösteren işletmelerle çalıştıklarında giderek büyümekte olan bu sektörün daha düzenli, yeterli olmasına katkı sağlamış olacak ve adil rekabet ortamında iyi kalite ve hizmete daha uygun maliyetler ile ulaşacaktır. 

Kırık-hurda ahşap paletini satan ve ikinci el palet kullanan tüm işletmeler, yılda milyonlarca ağacın kesilmesine engel olarak gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmaktadır.

Lütfen dolaylı olarak bu kadar kutsal bir amaca hizmet ederken yasalarla belirtilen şartlara uyan ve geri dönüşümü lisanslı olarak yapan firmalarla çalışalım. Bu anlamda TÜRKPAL; çevre ve şehircilik bakanlığının vermiş olduğu GERİ DÖNÜŞÜM LİSANSI VE YETKİ BELGESİ ile çözüm ortağınız olmaya her zaman hazırdır.